واریکوسل Varicocele


واريکوسل اتساع وريدهاي (سیاهرگ) درون کيسه بيضه (اسکروتوم) است. اسکروتوم کيسه پوستي شلي است که بيضه ‌ها درون آن قرار دارند. واريکوسل شبيه به وريدهاي واريسي است که در پا ممکن است بروز کنند. واریکوسل شایع‌ترین بیماری قابل درمان در مردان است.شیوع این بیماری بیشتر در بین مردان 15 تا 25 ساله می باشد. واریکوسل می تواند باعث کاهش رشد بیضه و در نهایت کوچک شدن بیضه گردد. همچنین واريکوسل با مسدود کردن جريان عادي خون، ممکن است باعث شود درجه جرارت بيضه ‌ها بيش از حد بالا رود، و به اين ترتيب بر توليد اسپرم و حرکت آن اثر بگذارد. کاهش حرکت، تعداد و کیفیت اسپرم ها  خواهد شد. و دلیلی برای نازایی و ناباروری در مردان محسوب می شود.

طناب اسپرماتيک که خون را به بيضه‌ ها مي‌رساند و از آنها خارج مي‌کند،‌ حاوي واز دفرانس است که اسپرم توليد شده از بيضه را تخليه مي‌کند. شبکه پامپينيفرم گروهي از وريدها درون اسکروتوم و بالاي بيضه‌ها هستند. شبکه پامپينيفرم، خون را از بيضه ‌ها تخليه مي‌کند. بزرگ شدن اين وريدها اغلب در حين بلوغ رخ مي‌دهد. اگر چه علت دقيق ايجاد واريکوسل معلوم نيست، اما بسياري از کارشناسان معتقدند که دريچه ‌هاي غيرطبيعي درون وريدها مانع جريان خون طبيعي در آنها مي‌شوند و پس زدن خون، به گشاد شدن وريدها مي‌انجامد. واريکوسل معمولا در ناحيه بيضه چپ رخ مي‌دهد، که به علت موقعيت وريد بيضه‌ اي چپ است. اما واريکوسل در يک بيضه، بر توليد اسپرم در هر دو بيضه تاثير مي‌گذارد.

بزرگ شدن و پیچ خوردن وریدها (سیاهرگها) درون کیسه ی بیضه و توده ی بدون درد، تورم و برجسته شدن کیسه بیضه از بارزترین علائم واریکوسل می باشند. و البته گاهی ممکن است علامت خاصی نیز مشاهده نشود. تشخیص این بیماری از طریق  معاینه یا لمس مستقیم پزشک باشد و یا از طریق سونوگرافی انجام پذیرد.

بيماری واريکوسل به 4 دسته تقسيم‌بندی می‌گردد. در نوع درجه 1 یا گرید 1 اتساع عروق فقط حين فشار شکمی‌ در لمس توسط پزشک قابل لمس، و تشخیص می‌باشد. در نوع درجه 2  یا گرید 2 با فشار شکمی، اتساع عروق، قابل مشاهده می‌گردد. و در نوع درجه 3  یا گرید 3 حتی بدون فشار شکمی، اتساع عروق، درحالت ايستاده قابل مشاهده می‌باشد. واریکوسل ساب کلینیکال، که با معاینه قابل لمس نیستند ولی با سونوگرافی تشخیص داده می‌شود.

واریکوسل درمان دارویی ندارد و تنها روش درمان آن جراحی است. روش های درمان آن روش های جراحی باز یا جراحی به روش لاپراسکوپی است یا با روش آمبولیزاسیون یعنی فرستادن بالون يا فنر از طریق پوست. جراحی واريکوسل يا به اصطلاح پزشکی واريکوسلکتومی بستن وريدهای بيضه مبتلا می باشد که پس از انسداد اين وريدها به تدريج به دليل عدم حرکت خون، وريدهای مسدود شده کوچک شده و از بين می رود و واريکوسل برطرف می گردد. اين اقدام از طريق برش کوچکی بر روی پوست شکم به طول 4-2 سانتيمتر قابل انجام است. هیدروسل یا آب آوردن بیضه، کوچک شدن بیضه بعد از عمل جراحی وایکوسل و  درد بیضه پس از عمل جراحی واریکوسل  از جمله عوارض ناشی از جراحی واریکوسل می باشند.

تهیه و تنظیم: هیئت تحریریه آریاسان

منابع:

http://rastineh.ir

http://www.tebyan.net

http://www.asreelm.com

http://www.eswl.ir

مجله سلامت
پزشک خانواده
پزشكي بهداشت دارودرمان سلامت ويكی فارما
آرياسان سيتی نت پاك سمن سوكام آرياسان سوپاك آرياسان مدی فارما
كالا يابفروشگاه اينترنتی گروه بين المللی آرياسان WikiPharmaAriaSun
CityNetPakSaman SooComAriaSun SooPakAriaSun MediPharma
Kalayabwww.wikipharma.me www.ariasun.co www.citynet.site
www.medipharma.me www.kalayab.me

Originally posted 2016-06-21 07:31:02.


برای خرید اینترنتی و آنلاین محصولات آریاسان اینجا ( کلیک ) کنید.

www.ariasun.co

www.ariasun.me

https://t.me/ariasun عکس-تلگرام

https://www.instagram.com/ariasunintlgroup instagram

برچسب‌ها, , , , , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars ( رتبه ای داده نشده )
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − پنج =

اشتراک گذاری