ریشه یابی دروغگویی در کودکان


بدون شک همه ما از دروغ گفتن و یا شنيدن آن احساس خوشایندی نداریم. در این ميان پدر و مادر که تربيت کودک جزو اصلی ترین وظایف آن هاست٬ با شنيدن دروغ از کودک خود احساس ناراحتی بيشتری می کنند. کودکان متناسب با هوش، تخیل و موقعیت‌های محیطی و بنا به واکنش والدین در برخورد با آنها از حدود شش سالگی دروغ را می‌شناسند و در 9 ـ 8 سالگی تفاوت بین واقعیت و دنیای فانتزی را درمی‌یابند و تا ده سالگی کاملا تفاوت بین حقیقت‌گویی به عنوان یک کار صحیح و دروغگویی به عنوان یک کار نادرست را درک می‌کنند.
اما باید گفت کودکان علاوه بر الگوگيری از رفتار والدین٬ به دلایل متعدد به دروغ گفتن روی می آورند. نباید از نقش والدین و الگوهایی که در اختيار کودک قرار می گيرد٬ در گرایش کودک به دروغگویی غافل شد. گاهی والدین خودشان به وضوح دروغ می گویند اما نادیده گرفتن حقيقت از سوی کودک را بر نمی تابند. در صورتی که چنين انتظاری بی جاست. گاهی کودک به علت نداشتن تمرکز و توجه به محيط پيرامون٬ مسائل را پس و پيش یا به اشتباه روایت می کند و والدین بنا را بر دروغگویی کودک می گذارند. کودکان اغلب تمایلی به دروغگویی ندارند اما وقتی به حساسيت و نقطه ضعف والدین پی می برند٬ به دروغگویی رو می آورند تا جلب توجه کنند. به عنوان مثال چون کودک می داند که مادر نسبت به سلامت او حساس است٬ به دروغ از دل درد شکایت می کند. دروغ گویی در کودکان باهوش٬ ریسک طلب٬ هيجان خواه٬ تنوع طلب و اجتماعی بيشتر مشاهده می شود و کودکان کمرو و خجالتی٬ بيش فعال و عقب مانده کمتر دروغ می گویند.
بعضی اوقات دروغگویی در کودکان امری طبیعی به شمار می‌رود و نباید مستقیما با آن برخورد کرد بلکه بهترین شیوه به کارگیری راه‌کارهایی برای جلوگیری از تشدید این حالت و هدایت آن در مسیری صحیح است. گاهی هم این دروغگویی ناشی از ترسی است که کودکان نسبت به والدین یا معلم خود، برای عواقب کاری که کرده اند دارند. بنابراین والدین باید به گونه‌ای رفتار کنند که شرایط مساعد برای دروغگویی کودکان فراهم نشده و تحت فشار وادار به دروغ‌ پردازی نشوند. برقراری رابطه ای آرام و دوستانه به دور از پر خاشگری می تواند در صادق بودن کودک نقش به سزایی داشته باشد. ریشه بسیاری از دروغ هایی که کودکان می گویند، در قوه خیال پردازی آن ها دارد. در دوران کودکی، بسیاری از دروغ‌ها از عدم امنیت ناشی می‌شود ویا گاهی کودکان از دروغ به عنوان وسیله ای برای دفاع خود استفاده می کنند.
بسیاری از کودکان با گفتن دروغ و جملات غیر واقعی سعی می کنند تا توجه دیگران به ویژه پدر و مادر خود را جلب کنند. پس باید همیشه به فرزندتان توجه کافی داشته اشید تا این دلیل برای دروغگویی را از او بگیرید. اثبات هویت به همسالان یکی از دلایلی است که گاه کودکان را به دروغگویی وا می‌دارد. گاهی کودک دروغ می گوید، زیرا اجازه ندارد حقیقت را بگوید. به عنوان مثال وقتی به مادرش می گوید که از برادرش متنفر است، تنبیه می شود. اما اگر بلافاصله حرفش را پس بگیرد، والدین، او را بابت انکار احساسش مورد تشویق قرار می دهند. با این تجربه کودک نتیجه می گیرد که انسان به دلیل گفتن حقیقت تنبیه می شود. گاهی هم کودک به‌علت نداشتن تمرکز و توجه به محيط پيرامون، مسائل را پس و پيش يا به اشتباه روايت می‌کند و والدين بنا را بر دروغگويی کودک می‌گذارند.
در واقع آنچه در دروغگویی کودکان مایه نگرانی محسوب می‌شود این است که شخصیت واقعی کودک را به یک شخصیت غیرواقعی تبدیل می‌کند. در چنین شرایطی زمینه بروز اختلالات شخصیتی و ناسازگاری‌های اجتماعی در کودک ایجاد می‌شود و سلامت روانی وی به خطر می‌افتد. ولی اگد به هر دلیلی کودک شما به شما دروغ گفت نباید کودک را به خاطر دروغگویی‌اش ملامت و سرزنش کرد یا در مقابل دیگران با اعمال خشونت به او اتهام دروغگویی زد، که این خود از دیگر شیوه‌ های تربیتی نادرست است که می‌تواند به تربیت کودک آسیب برساند.

تهیه و تنظیم: هیئت تحریریه آریاسان
منابع:

http://salam98.ir
http://www.ninisite.com
http://nut.behdasht.gov.ir
http://www.dana.ir

مجله سلامت
پزشک خانواده
پزشكي بهداشت دارودرمان سلامت ويكی فارما
آرياسان سيتی نت پاك سمن سوكام آرياسان سوپاك آرياسان مدی فارما
كالا يابفروشگاه اينترنتی گروه بين المللی آرياسان WikiPharmaAriaSun
CityNetPakSaman SooComAriaSun SooPakAriaSun MediPharma
Kalayabwww.wikipharma.me www.ariasun.co www.citynet.site
www.medipharma.me www.kalayab.me

Originally posted 2016-06-21 07:20:11.


برای خرید اینترنتی و آنلاین محصولات آریاسان اینجا ( کلیک ) کنید.

www.ariasun.co

www.ariasun.me

https://t.me/ariasun عکس-تلگرام

https://www.instagram.com/ariasunintlgroup instagram

برچسب‌ها, , , , , , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars ( رتبه ای داده نشده )
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 2 =

اشتراک گذاری