آشنایی با خواص درمانی و تغذیه ای شاهدانه


شاهدانه بانام انگلیسی Marijuana  , Indian hemp نام علمی  Cannabis sativa  از خانواده Cannabaceae شاهدانه گیاهی 2 پایه ، علفی ، یکساله و به ارتفاع 1 تا 4 متر  و دارای فرم های مختلف است شاهدانه برگهایی متقابل در طول ساقه دارد ولی هر چه به انتهای ساقه نزدیک می شویم برگهای آن وضع منفرد پیدا می کنند.

ترکیبات شیمیایی

کولین ، ترگونلین ، اسیدها همچنین شاهدانه حاوی ترپنوئیدهای فنولیک مختلف (کانابینوئیدها) نظیر : کانابینول و کانابیدیول و… می باشد اما اثر توهم زایی موجود در این گیاه فقط به ماده تترا هیدروکانابینول (THC) نسبت داده شده است .ماری جوانا حاوی حدود 1% و حشیش حاوی 5% از ماده اخیر می باشد. علاوه براین مواد فلاونوئیدها ، آلکالوئیدها ، روغن های فرار ، مونوترژن ها و سسکوئی ترپن ها نیز در این گیاه وجود دارد.

همانطور که از نامش پیداست به دلیل خواص بی نظیر و مغذی ترین دانه، به شاه دانه ها شناخته شده است. این دانه‌های ریز سرشار از فیبر و پروتئین‌ها هستند که به مدت طولانی سیری ایجاد می‌کنند. به طوری که بعد از مصرف مقداری شاهدانه نیازی به خوردن میان وعده نخواهید داشت. به عقیده‌ی متخصصان مصرف شاهدانه راهی برای کنترل میل به مصرف نشاسته و کربوهیدرات‌ های نامناسب است. بنابراین راهی مناسب برای کاهش وزن محسوب می شود. یادتان باشد میزان بالای فیبر موجود در این دانه‌ها برای مقابله با یبوست نیز مفید است. گیاه شاهدانه مسکن واقعی و موثری برای درد شکم و معالجه میگرن و درد اعصاب و روماتیسم است. ضد اسپاسم و انقباضات عضلانی است. گیاه شاهدانه ارزش زیادی برای معالجه کزاز دارد. خوردن برگ آن رطوبت ‌های معده را خشک می کند. شاهدانه برای افرادی که از آکنه، اگزما و تصلب شرایین رنج می‌برند مفید است. مطلب مهم دیگر در خصوص شاهدانه میزان بالای ویتامین D موجود در آن است که برای جذب کلسیم لازم و ضروری است. این ویتامین همچنین به مرطوب و نرم بودن پوست کمک می‌کند. شاهدانه منبع دو پروتئین کامل است. یعنی اینکه حاوی تمام پروتئین ‌های مورد نیاز بدن برای سالم ماندن است. از بین تمام این پروتئین‌ ها دو پروتئین یعنی ادستین و آلبومین خاص هستند. این دو پروتئین به بدن در جهت اصلاح DNA کمک می‌کنند.  همچنین برای کنترل قند خون،  التهاب و اختلالات قلبی و از بین رفتن تعادل اسیدهای چرب و کاهش کلسترول خون می شود.

محققان موفق به كشف یك ماده شیمیایی در گیاه شاهدانه شده‌اند كه تاثیر ضد افسردگی دارد و همچنین می تواند به تولید دوباره سلول‌های عصبی كمك كند. روغن شاهدانه گرم و خشك است و برای درد گوش ، اعصاب ، تحلیل ورم های سفت ناف است. چند قطره درگوش ریخته می شود و یا روی اعضا و ورم مالیده می شود. ضماد و برگ آن برای تحلیل ورمهای گرم و تسكین درد های عصبی مفید است . تخم آن آشفتگی حال و به هم خوردگی دل را تسكین می دهد و باد دستگاه گوارش را کاهش می دهد.

خوشبختانه بروز آلرژی به شاهدانه بسیار نادر است. اما ممکن است در برخی موارد باعث بروز اسهال شود. در واقع افرادی که دستگاه گوارش حساسی دارند و نسبت به هر نوع تغییری در برنامه‌ی غذایی واکنش نشان می‌دهند بهتر است که در ابتدا میزان کمی شاهدانه مصرف کنند و به مرور میزان آن را افزایش دهند. گفته می‌شود که زیاده‌روی در مصرف شاهدانه می‌تواند موجب مشکلاتی مانند سردرد، معده درد، تاری دید و حتی استفراغ شود.

تهیه و تنظیم: هیئت تحریریه آریاسان

منابع:

www.salamatnews.com

مجله سلامت
پزشک خانواده
پزشكي بهداشت دارودرمان سلامت ويكی فارما
آرياسان سيتی نت پاك سمن سوكام آرياسان سوپاك آرياسان مدی فارما
كالا يابفروشگاه اينترنتی گروه بين المللی آرياسان WikiPharmaAriaSun
CityNetPakSaman SooComAriaSun SooPakAriaSun MediPharma
Kalayabwww.wikipharma.me www.ariasun.co www.citynet.site
www.medipharma.me www.kalayab.me

Originally posted 2016-06-21 07:11:00.


برای خرید اینترنتی و آنلاین محصولات آریاسان اینجا ( کلیک ) کنید.

www.ariasun.co

www.ariasun.me

https://t.me/ariasun عکس-تلگرام

https://www.instagram.com/ariasunintlgroup instagram

برچسب‌ها, , , ,

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars ( رتبه ای داده نشده )
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 11 =

اشتراک گذاری